Elvis Presley

Historia pewnego zdjęcia: pomoc od Króla

Historia pewnego zdjęcia

Wiele zdjęć przeszło do historii dzięki wyjątkowym okolicznościom które dokumentowały lub historiom które opowiadały. Są też jednak i takie zdjęcia, o których szczerze i bez kozery można powiedzieć że uratowały ludzkie życia.

Polio zostało opisane klinicznie pod koniec XVIII wieku, choć skutki tej choroby można zauważyć na pozostałościach po kulturach starożytnych. W większości przypadków choroba przebiega bezobjawowo, czasem pojawiają się symptomy podobne do grypy. Jednak w najgorszych wariantach, u około 1-2% zarażonych, prowadzi do paraliżu lub deformacji mięśni szkieletowych lub śmierci przez paraliż płuc [1] .

Epidemie Polio w Stanach Zjednoczonych wybuchały kilkukrotnie w pierwszej połowie XX wieku. W samym 1952 roku odnotowano ponad 50 tys. przypadków zakażenia z których ponad 3 tysiące zakończyło się śmiercią chorych. [2] Pierwsze szczepionka na polio została opracowana w 1952 roku a 3 lata później została zatwierdzona do szerokiej produkcji.

Szybko odnotowano gwałtowne spadki w liczbie zakażeń. Niestety, jedna z firm produkujących preparat wprowadziła partię produktu z nie do końca dezaktywowanym wirusem. Zakończyło się to 40 tysiącami nowych zakażeń i 10 zgonami. [3] Ten błąd obniżył publiczne zaufanie do programu szczepień. Szczepionka potrzebowała chłopca na plakat.

Rock’n’roll na ratunek

W latach 50. ubiegłego wieku nie było piękniejszego chłopca niż Elvis Presley. Człowiek, którego biodra miały rozpocząć rewolucję kulturową a głos doprowadzał do omdleń niewiast. W 1956 roku, tuż przed występem w Ed Sullivan Show w studiu CBS przyjął dawkę szczepionki, co zostało uwiecznione na serii fotografii.

Elvis Presley przyjmuję szczepionkę przeciwko polio
Za kulisami w CBS Studio 50, przed emisją The Ed Sullivan Show w 1956 roku. Nowojorska Komisarz ds. Zdrowia Leona Baumgartner trzyma ramię Elvisa Presleya, a jej zastępca komisarz Harold Fuerst podaje szczepionkę przeciwko polio królowi rock 'n’ rolla ( Department of Health Collection, NYC Municipal Archives, źródło: https://www.neh.gov/article/elvis-presley-set-example-getting-his-polio-vaccination)

Efekt? Zwiększone zaufanie wśród młodzieży i młodych dorosłych do programu szczepień. W rezultacie przyczynienie się do ogłoszenia miasta Nowy Jork wolnym od polio już w 1963 roku.

Kilka dekad później słowa 'szczepionka’ i 'celebryta’ w jednym zdaniu stanowią połączenie wieszczące kłopoty. Kultura gloryfikująca celebrytów osiągnęła chyba apogeum toksyczności. Dziś każda osoba z wystarczająco dużymi zasięgami może mieć wpływ na opinię publiczną. W praktyce niestety często oznacza to szerzenie prawd alternatywnych lub z ograniczonym pokryciem w rzeczywistości. Dlatego warto wrócić do zdjęć, które dowodzą, że swoim wizerunkiem można wspomóc sprawy słuszniejsze.


[1] https://enel.pl/enelzdrowie/zdrowie/polio-szczepienia-objawy-i-leczenie

[2] https://ourworldindata.org/polio#all-charts-preview

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1383764/

Zdjęcie na okładce: SEYMOUR WALLY/NY DAILY NEWS ARCHIVE VIA GETTY (źródło: https://people.com/health/elvis-presley-polio-vaccination-live-tv-why-public-vaccinations-key/)